עקרונות שיקום שמיעה

מאחר וישנו פער גדול של מחירים בין סוגי מכשירי שונים, חשוב מאוד להתאים את המכשיר על פי צרכי החולה מחד, ועל פי אפשרויותיו הכלכליות מאידך. המדינה משתתפת בעלויות מכשירי השמיעה באופן מוגבר בגילאים 65 שנים ואילך. בנוסף, קופות החולים משתתפות בעלויות דרך הביטוחים המשלימים, וישנן קבוצות הזוכות להשתתפויות נוספות או למימון מלא של המכשירים. למשל : נפגעי הנאצים, נכי משהב"ט, נפגעי איבה ותאונות עבודה ועוד. 

 

ישנה חשיבות גדולה מאוד לשמיעה סימטרית ותקינה, כך שבכל מקרה של ליקוי שמיעה בשתי האוזניים כדאי להגביר את שתיהן ולא לקחת מכשיר שמיעה אחד בלבד. דבר זה נכון גם כאשר ישנו ליקוי שמיעה דו צדדי שאינו סימטרי - ואסור להזניח את האוזן שלקויה יותר. חשוב לטפל בשתי האוזניים, בדיוק באותה המידה שאנו מרכיבים משקפיים עם שתי עדשות, ולא מטפלים רק בעין זו או אחרת מטעמי חיסכון !!!. למי שחושש משני מכשירים בו זמנית - עדיף לקחת שני מכשירים לתקופת הנסיון ולא מכשיר אחד, משום שרק אז אפשר להבין מה פשר שיקום שמיעה נכון. בזמנו היה מקובל לאמר לחולים שיקחו מכשיר אחד ויראו איך הם מסתגלים - ואז יחליטו אם לרכוש עוד מכשיר, אך זו גישה מיושנת שאינה נכונה, ואינה מקובלת אצל האודיולוגים המובילים בעולם .

           טובים השניים       

 

לפני החלטה על רכישת מכשיר שמיעה יש לעבור בדיקת רופא אף אוזן וגרון על מנת לשלול מחלות שעשויות לפגוע בשמיעה, לברר את סיבת ליקוי השמיעה, ועל מנת לטפל בבעיות קיימות. גם אחרי הרכישה יש לבקר באופן סדיר מידי חצי שנה אצל הרופא לניקוי שעווה שיכולה להצטבר באוזן ולסתום את האוזניה או המכשיר. ההסתגלות למכשיר השמיעה אינה מיידית. לרוב אחרי תקופה ארוכה בה האדם רגיל לחיות כאילו "בתוך בועה" בשל ליקוי השמיעה, כאשר הוא חשוף פחות לרעש סביבתי ואינו רגיל לתקשר בערוץ שמיעתי, צריך תקופת הסתגלות למכשיר.

תקופת ההסתגלות קצרה יותר ככל שההתאמה טובה יותר, ככל שהחולה בעל מוטיבציה טובה ותמיכה משפחתית חברתית, וכשהמכשירים ברמה גבוהה. 

לאחר הרכישה יש לחזור מספר פעמים לתכנות והתאמה של המכשיר כדי להגיע לתוצאות מיטביות.